Представник Boeing заявив у четвер, що компанія “відмовляється” від спроби запуску космічного корабля Starliner 21 липня, щоб зосередитися на нещодавно виявлених проблемах з апаратом.

Марк Наппі, віце-президент і керівник програми Starliner, сказав, що дві проблеми з космічним кораблем були виявлені перед вихідними в День пам’яті, і що компанія провела ці вихідні, розслідуючи їх. Після внутрішніх обговорень, в яких брав участь генеральний директор Boeing Дейв Калхун, компанія вирішила відкласти випробувальний політ, який мав доставити астронавтів НАСА Суні Вільямса і Бутча Вілмора на Міжнародну космічну станцію.

Ці проблеми здаються досить серйозними, оскільки були виявлені за кілька тижнів до запуску Starliner ракетою Atlas V. Перша з них стосується “м’яких зв’язків” в лініях, які йдуть від Starliner до його парашутів. Інженери виявили, що вони не такі міцні, як вважалося раніше.

Під час звичайного польоту ці неякісні зв’язки не були б проблемою. Але парашутна система Starliner призначена для безпечного приземлення екіпажу в разі відмови одного з трьох парашутів. Однак, через нижчу граничну межу навантаження на ці м’які зв’язки, якщо один парашут вийде з ладу, можливо, що лінії між космічним кораблем і двома іншими парашутами обірвуться через додаткове напруження.

Друга проблема пов’язана зі склотканинною стрічкою P-213, яка обмотана навколо джгутів проводки по всьому транспортному засобу. Ці кабелі проходять скрізь, і Наппі сказав, що довжина цих джгутів становить сотні метрів. Стрічка призначена для захисту проводки від зазубрин. Однак під час нещодавніх випробувань було виявлено, що за певних обставин, можливих у польоті, ця стрічка є легкозаймистою.

У 2014 році НАСА обрало двох постачальників, Boeing і SpaceX, для розробки систем транспортування екіпажу для подорожей астронавтів на космічну станцію. SpaceX завершила свій перший політ людини у 2020 році і з того часу здійснила ще дев’ять місій з екіпажем. Boeing здійснила два випробувальні польоти Starliner без екіпажу і планує завершити демонстраційний політ з астронавтами цього літа.

Наразі незрозуміло, коли відбудеться цей “тестовий політ екіпажу”. Наппі сказав, що це “можливо”, щоб місія полетіла у 2023 році, але він не хотів пропонувати жодних дат. “Я, безумовно, не хотів би брати на себе зобов’язання щодо будь-яких дат або часових рамок”, – сказав він.

Наступні кілька тижнів компанія Boeing витратить на глибше вивчення цих питань і визначення шляхів вирішення цих та інших проблем. Наприклад, Наппі також повідомив, що, коли Boeing готувалась до завантаження палива в Starliner перед липневим рейсом, було виявлено ще один залипаючий клапан. Клапани є постійною проблемою космічних кораблів Starliner.