На всій території Харківщини ярим зерновим культурам відчутної шкоди можуть нанести хлібна п’явиця, злакові мухи (гессенська, шведські), хлібні блішки, пильщики, попелиці, інші фітофаги.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

За сприятливої погоди червня (помірні температура й опади) шкідливість вищезазначених фітофагів зростатиме. За умов підвищених температури та вологості повітря можливе повсюдне збільшення чисельності й шкідливості цикадок, а разом з тим поширення вірусних та мікоплазмових хвороб зернових культур.

Проти вищезазначених шкідників ефективними будуть інсектициди дозволені для використання в посівах зернових колосових культур. Ярі зернові за наявності на кв. м 30-40 жуків хлібної блішки, 10-30 жуків п’явиці, 40-50 екз. на 100 п.с. злакових мух, 40-50 екз. на колос личинок трипсів, 15-25 екз. на стебло попелиці обробляють у крайових смугах або всуціль поля дозволеними інсектицидами згідно з «Переліком пестицидів …».

Також актуальною на початку та впродовж червня залишається загроза захворювання зернових культур грибковими хворобами, зокрема борошнистою росою, гельмінтоспорізом, септоріозом, бурою листковою іржею, піренофорозом, рінхоспоріозом, кореневими гнилями. Вищевказані хвороби та темно-бура, сітчаста плямистості, розвиватимуться в ярих пшениці та ячмені, передусім у загущених посівах на добрих агрофонах.

Під час колосіння та молочно-воскової стиглості зернових культур осередково ймовірний розвиток летючої та інших видів сажкових хвороб. За підвищеної вологості й температури повітря 28-30 °С на колосках,  можливий розвиток фузаріозу й септоріозу. Особливо небезпечним може бути раннє зараження колоса фузаріозом, зокрема у фазу цвітіння, що створюватиме передумови формування щуплого неповноцінного зерна з низькою чи зовсім утраченою життєздатністю. Розвиток кореневих гнилей призводитиме до осередкового або розсіяного розвитку білоколосості та щуплозерності.

Ефективне оздоровлення рослин за швидкого наростання захворювання листкової поверхні та колоса досягається обприскуванням під час формування зернівок фунгіцидами згідно з «Переліком  пестицидів …».